Gondolatban ma is ott voltam a hevesi Zsidó temetőben lévő Mártírok Csarnokánál, ahol régen hagyományosan minden év június 12-én megemlékeztünk zsidó mártírjainkról.
Emléktábla a Mártírok Csarnokában. Fotó: Gy. Gömöri Ilona 1996
Emlékeztünk arra, hogy 1944-ben ekkor gyűjtötték a környék zsidóságát (köztük az előzőleg a bagólyuki bányatelepre hurcolt hevesieket is) a kerecsendi téglagyárba, majd gyalogosan a maklári vasútállomásra kísérve adták át a németeknek. A zóna zsidóságát június 16-ig kellett elszállítani Kassán át Auschwitzba. Az 550 hevesi deportált közül 1945. május 5-ig csak 31 személy tért vissza.
A hitközség két emléktáblán örökítette meg az áldozatok neveit, melyeket először a templomukban, majd a temetőben lévő Mártírok Csarnokában helyeztek el.
A Mártírok Csarnoka a temetőben. Fotó: Gy. Gömöri Ilona 1994
A megemlékező szertartáson mindig sokan vettek részt, igyekeztek eljönni a külföldre települt hozzátartozók is. A többség a kis épületen kívül állva hallgatta a meghívott rabbi által vezetett liturgiát, majd felhangzottak a mártírok nevei. Mintegy négyszáz nevet soroltak fel méltósággal, illő tisztelettel.
A megemlékezések kezdettől, 1946-tól ökomenikusak voltak. A hitközség vezetője minden évben levélben hívta a helyi református és a katolikus egyházközségek tagjait a szertartásra, akik testületileg is képviselték felekezetüket, kinyilvánítva együttérzésüket.
Ugyan jónéhány éve nem került sor ezen a helyen közös megemlékezésre, de bízom benne, lesz még szándék, erő és lehetőség, hogy újra itt és együtt méltó módon emlékezzen zsidó, katolikus és református hívő Heves zsidó áldozataira.
A 2016. április 16-i megemlékezés -
https://www.breuerpress.com/2016/04/16/emlekezes-a-hevesi-zsidosag-tragediajara-402-nev-a-tablakon/
https://www.youtube.com/watch?v=8jmWEOnrpNc&t=335s
Bővebben:
Gy. Gömöri Ilona: Az egyházak és szerepük a település életében (XIX-XX. század) In.Tanulmányok Hevesről. Szerkesztette Petercsák Tivadar - Szabó J. József. Heves, 2001. 291-331.