Gy. Gömöri Ilona kutatói blogja

Hevesi Históriák

Hevesi Históriák

80 éve történt … Heves teljes lakosságának katonai kilakoltatása

2024. december 16. - Gömöri Ilona

Jeges, igen kemény volt 1944 tele. A Hevesen élő emberek számára ezen az adventen a dermesztő hideg jelentette a legkisebb bajt…


rodion_malinovsky_1.jpg
Malinovszkij marsall

A felszabadító-megszálló hadműveletek során 1944. november 14-én a szovjet csapatok birtokba vették a községet. Egy hónap múlva, december közepén a szovjet hadvezetésben az a döntés született, hogy Heves lesz a Budapest ellen induló csapatok bázisa, így itt építik ki a II. Ukrán Front parancsnokának, Malinovszkij marsallnak a főhadiszállását.

A központ biztonsága érdekében elrendelték Heves község teljes lakosságának kötelező kilakoltatását. A katonai kiürítési parancs december 15-én jelent meg. A lakosságnak három nap állt rendelkezésre, hogy elhagyja a települést. Mindenki maga szervezte meg, hová és hogyan tud költözni. Kétségbeesve pakolták szekerekre, lovaskocsikra  legszükségesebb ruhaneműiket és annyi élelmiszert, amennyit el tudtak vinni. A többit – munkaeszközöket és egyéb értékeket, tartós élelmiszert – elásták annak reményében, hogy biztonságban lesznek, míg visszatérhetnek. A kocsira felültették a gyerekeket, a betegeket, a többiek gyalog indultak a környező tanyákra és falvakba rokonokhoz, ismerősökhöz, akik befogadták őket. A parancs szigorú volt, mindenkinek mennie kellett! Az egynapos csecsemőnek, a kilencvenéves magatehetetlen aggastyánnak egyaránt. Több, mint tízezer ember kelt útra.
A kétségbeesettséget fokozta, hogy senki sem tudta, mikor térhetnek vissza elhagyott házaikba, megtalálják-e majd hátrahagyott értékeiket. Nem sejtették, hogy három hónap bizonytalanság, félelem és nélkülözés vár rájuk. Ez idő alatt senki sem jöhetett vissza a településre, mert a szovjet katonaság őrizte a bevezető utakat, a parancs szerint figyelmeztetés nélkül lőttek arra, aki átlépte a tilos zónát. Sok hevesi család vészelte át ezt az időszakot Átányban, Kömlőn, Pélyen, Tarnaszentmiklóson, Boconádon, Hevesvezekényen, Jászszentandráson. Sokan kényszerültek nyomorúságos körülmények közé, egy beszámoló szerint volt olyan istálló, ahol 90 ember zsúfolódott össze az állatokkal együtt.

0123357_a_heves.jpg

Heves főutcája az 1940-es években

Heves 1945 márciusának közepén népesülhetett be újra. Siralmas látvány fogadta a visszatérőket. A katonák sok értéket elégettek, az itt maradt állatállományt felélték. A templomot kifosztották, sok értékes régi dokumentumot megsemmisítettek, mivel fűtésre használták fel őket. Az elrejtett értékek többségét megtalálták és elvitték, a házakat feldúlták.

malinovszkij_emlekhaz-70-80-ban.jpgA Malinovszkij emlékház az 1980-as évek végén 

Mindez 80 éve történt. A kitelepítés hónapjainak emlékezetét máig őrzik a hevesi családok, sok-sok szomorú történet idézi fel az eseményeket.

A KILAKOLTATÁS olyan esemény volt városunk történetében, mely érintette a település egész lakosságát.

EMLÉKEZZÜNK elődeinkre, akik átélték a kilakoltatás viszontagságait, majd visszatérve házaikba szinte a semmiből kellett új életet kezdeniük!

Gy. Gömöri Ilona 
2024. december 16. 

 

………………………..

A kilakoltatás időszakának kutatása, az események feltárása folyamatban van.

Szívesen ajánlom mindenki figyelmébe Dr. Tősér Márton: Malinovszkij marsall “vendégei” című írását a Honismeret című folyóirat 2024. novemberi számában (online még nem elérhető). 

A bejegyzés trackback címe:

https://hevesihistoriak.blog.hu/api/trackback/id/tr6818753004

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása